صالحی: وظیفه داریم در مقابل ظالم بایستیم

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران با همراهی جمعی از معاونین و مدیران سازمان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه شرکت های دانش بنیان حوزه های فناوری بالا در سالن شهید شهریاری سازمان طی سخنانی ضمن قدردانی از کوشش های مدیران حوزه ایثارگران سازمان به عنوان متولی برگزاری این نمایشگاه، این امر را قدمی سزاوار و سازگار با فضای علمی و فناوری سازمان توصیف کرد.

صالحی: وظیفه داریم در مقابل ظالم بایستیم

وی گفت: هر ملتی برای اینکه بخواهد رشد وتوسعه پیدا کند باید واجد عوامل و عناصری باشد. از جمله این عناصر سرمایه انسانی، مدیریت و سرمایه مادی است که وجودشان برای رسیدن به رشد و پیشرفت لازم است. بدون مدیریت صحیح و سالم، هیچ ملتی نمی تواند پیشرفت کند. البته نیروی انسانی عنصری است که اولویت دارد. الحمدلله سرمایه انسانی بسیار خوبی حتی به اذعان دشمنان داریم؛ بطوریکه یک ستون نویس نیویورک تایمز در یکی از مقالاتش ایران را بهترین جا برای سرمایه گذاری در غرب آسیا معرفی می نماید. او نیروی انسانی کشورمان را نیرویی فرهیخته و آموزش دیده توصیف می نماید که از حیث حجم و کیفیت در هیچ کشور غرب آسیا یافت نمی گردد و دیگر موقعیت جغرافیایی ایران است که بطور بالقوه به 500-400 میلیون نفر بازار مصرف دسترسی دارد.

صالحی در ادامه اضافه کرد: بنابراین سرمایه مادی و انسانی خوبی داریم، فقط در سرمایه مدیریتی مان نقص هایی داریم که انشاء الله با آسیب شناسی و برطرف نقاط ضعف، آن را اصلاح خواهیم کرد. شرایط کنونی کشور بسیار جای شکر دارد. وی با اشاره به صندلی کشور در پیش از انقلاب در زمینه هایی نظیر برق، گاز و علم و دانش گفت: اول انقلاب اوج فراوری برق کشور 4-3 هزار مگاوات بود الان حدود 57 هزار مگاوات در اوج (پیک) برق فراوری می کنیم که تقریباً 14 برابر شده است. در حالیکه جمعیت ما دو برابر و نیم شده است. بیش از 270 هزار کیلومتر لوله کشی گاز صورت گرفته و تقریباً همه جای ایران به برق و گاز دسترسی دارند. در حوزه علمی نیز عقب بودیم. اصلاً دکترای فنی مهندسی نداشتیم و کل دانشجویان کشور 175000 نفر بود درحالیکه الان 4/5 میلیون دانشجو داریم که قابل مقایسه با گذشته نیست.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اگر در برخی موارد با موانعی در راه رشد و پیشرفت کشور روبرو شده ایم، به دلیل قیدهایی است که مفاهیم و ارزش های جمهوری اسلامی در رویکرد سیاسی و بین المللی خود دارد. بر مبنای قانون اساسی کشورمان وظیفه داریم در مقابل ظالم بایستیم و از مظلوم دفاع کنیم و این فی نفسه ارزشمند است. ولی باید توجه داشت که استقلال و آزادی جمهوری اسلامی هزینه دارد. در کشورهای دنیا سوم و در حال توسعه کشوری را پیدا نمی کنید که معیارهای ظالمانه حاکم بر دنیا را شجاعانه مورد انتقاد قرار دهد. حتی دشمنان به این شاخصه ممتاز جمهوری اسلامی ایران اعتراف می نمایند.

صالحی در ادامه توضیح داد: بنابراین استقلال سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران هزینه دارد. ما علیرغم این قیودی که بر ما تحمیل شده است، انصافاً خوب کار نموده ایم. اما یقیناً اگر مدیریت درست تری داشتیم، می توانستیم در صندلی بالاتری قرار بگیریم. الحمدلله در انقلاب ما قدر علما را دانسته ایم. قدر شهداء را دانسته ایم. 30 سال از جنگ تحمیلی گذشته است در حالیکه هنوز خاطره شهداء با طراوت است. زنده نگهداشتن خاطره شهداء یعنی زنده نگهداشتن حیات طیبه جامعه.

معاون رییس جمهور تاکید نمود: سه عنصری که اشاره نمودم در همه کشورها صادق است. اما می توانیم عناصر دیگری را به آنها اضافه کنیم تا سرعت بیشتری پیدا کنیم. این عناصر برخاسته از بستری است که انقلاب اسلامی برای ما فراهم نموده است. عنصر باورمندی یا ایمان -یعنی اینکه امور را با یاد خدا پیش ببریم-، عنصر ایثارگری و عنصر اراده و آرمانگرایی عناصری هستند که اگر در کنار عناصر دیگر قرار دهیم، می توانیم نسبت به دیگر کشورها سرعت بیشتری بگیریم.

صالحی ضمن تقدیر از مجموعه نهادهای دولتی و حاکمیتی در حمایت مادی و معنوی از فعالیت های شرکت های دانش بنیان، به نقص بازاریابی در این شرکت ها اشاره نمود و گفت: متاسفانه ما در همه عرصه های بازاریابی ضعیف هستیم و باید کوشش بیشتری کنیم. از جمله در شرکت های دانش بنیان. مارکتینگ حوصله، ابداع و ابتکار می خواهد و ما حوصله لازم را نداریم.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر شما نخبگان و صاحبان شرکت های دانش بنیان با امید، کوشش، ایثار، باورمندی و دلسوزی برای مملکت کار کنید، خداوند هم شما را مورد لطف خودش قرار می دهد. ما با کشورهایی که فقط مادی نگاه می نمایند قدری متفاوت هستیم، اگر همان اهداف مادی و پیشرفت را در بستر انقلاب و در قالب عناصر ذکر شده دنبال کنیم شاهد رشد و پیشرفت سریع در همه عرصه ها خواهیم بود. انشاء الله بتوانیم به عنوان جمهوری اسلامی در سال های نه چندان دور -که به لطف خدا چنین خواهد شد- به مصداق آیه کریمه الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا رحمت الهی بر ما نازل گردد. این در حالی است که ما باید تدبیر کنیم، در این صورت تقدیر الهی حتماً با ما همراه خواهد بود؛ العبد یدبر والله یقدر.

صالحی و هیات همراه پس از مراسم از فراوریات، ایده ها و ابتکارات شرکت های دانش بنیان مستقر در سالن نمایشگاه دیدن نموده و از نزدیک با فعالیت های آنها آشنا شدند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "صالحی: وظیفه داریم در مقابل ظالم بایستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: وظیفه داریم در مقابل ظالم بایستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید